Aktuality

02.07.20

Nultý bod se letos uskuteční v Invalidovně

12. ročník Mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod proběhne tentokrát v prostorách karlínské Invalidovny, v novém sídle Studia ALTA. Letošní ročník festivalu zahájí svůj program zbrusu novou audiovizuální fyzickou performancí BADMAN v čele s českou performerkou Nelou Kornetovou & T.I.T.S. Company. 

Andrea Milttnerová a Jan Komárek představí projekt Kouzelník Hirošima. Reprízu autorského Odloučení uvede Markéta Vacovská s živým hudebním doprovodem Sáry Vondráškové (Never Sol) a soubor Tantehorse má na festivalu předpremiéru představení- INVISIBLE I. / HANNAH. 

Pro děti a mládež je určena minimalisticky pojatá výtvarně zvuková instalace PREFABY z dílny MIR. Theatre a Plata Company. Spitfire Company zahrají hned několikrát představení PODVRAŤÁCI. Zajímavým prvkem programu, který podnítí představivost dětí i dospělých, bude představení pro jednoho a půl diváka Venduly a Honzy Tomšů nazvané VEDUTY. Členitý prostor Invalidovny poskytne festivalu netradiční rozměr, kde se naskytne prostor pro EKO-ZPOVĚDNICI i zážitkovou hru 30 dní. Celý jeden den obsáhne Institut náletových dřevin, literární instalace současných autorů poezie za podpory hudebního výběru Ondřeje Lasáka z Genot Centre.


16.06.20

Program Nultého bodu 2020

Zveřejnili jsme letošní program festivalu Nultý bod. Vstupenky již brzy na www.goout.cz. 

05.05.20

Festival Nultý bod 2020 – výzva pro umělce

Pro festival Nultý bod 2020 otevíráme výzvu pro předkládání uměleckých projektů souborů a umělců z oblasti nezávislého performativního umění, které budou podpořeny a uvedeny v rámci festivalového programu, který se uskuteční od 11. - 17. 7. 2020 v karlínské Invalidovně.

 

Hledáme kvalitní umělecké projekty:

·  které vznikly v roce 2019, 2020 a mohou být realizovány v termínu 11. - 17. 7. 2020 v Praze

·  které měly uskutečnit plánovanou premiéru v 1.polovině roku 2020 a z důvodu probíhající krizové situace ji nemohly realizovat a mohou být realizovány v termínu 11. - 17. 7. 2020 v Praze

·  které připravují nový umělecký projekt a potřebují podporu koprodukčního partnera (pro pomoc finanční i nefinanční – rezidence, zkušební prostor, produkční či technické služby apod.).

 

Stručný popis Vašeho projektu posílejte na adresu: repicka@spitfirecompany.cz, do 15. 5. 2020. 

Projekty budou vyhodnoceny do 25. 5. 2020.


30.01.20

Připravujeme program festivalu Nultý bod 2020!

V termínech 11.-17. července 2020 se v prostorách Invalidovny uskuteční další ročník festivalu Nultý bod, který pro vás v současné chvíli připravujeme. Vybíráme zajímavé projekty, které budou současní programu příštího ročníku festivalu. 

10.07.19

Nové sonické dimenze na festivalu Nultý bod 2019: Barbara Ellison, MimiCof, mʊdʌki, Ida Elastic

Mezinárodní divadelní a taneční festival Nultý bod (15. – 20. 7. 2019) přidává už druhým rokem doprovodný hudební program, který se letos věnuje tématu nových sonických dimenzí. Kurátorkou dvou tematických večerů je Mary C (Kreaton, Radio Wave). V pátek 19. července představí své prostorové kompozice na kvadrofoním zvuku výzkumnice Barbara Ellison a hudebnice a spoluzakladatelka akcí phonon Polina Khatsenko alias mʊdʌki. V sobotu 20. července nabídne japonská hudebnice Midori Hirano alias MimiCof svůj osobitý přístup k hudební produkci. Působivou hudební selekcí festival zakončí domácí multimediální umělkyně Ida Elastic. Součástí programu bude také sobotní workshop základů práce s hudebním softwarem Ableton Live určený nejen pro hudebníky/ice. Workshop povede německá skladatelka, producentka a lektorka Donna Maya. Hudebně performativní festivalovou sekci doplní také několik vstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, které se zaměřuje na nová média.

V loňském roce festival představil avantgardní umělkyně pohybující se mezi surreálným popem, doom folkem, hloubavou konceptuální elektronickou hudbou a sonickou poezií. Vystoupily Perera Elsewhere, TouchieTouchie, Lucrecia Dalt a Enchanted Lands. Letošní hudební program se zaměří na sonický transhumanismus, prostorový zvuk a nové melodické tvary. Program je součástí projektu “No One Future”, který vznikl ve spolupráci s Palácem Akropolis a německým festivalem CYNETART a Trans-Media-Academie Hellerau. Jeho poslání je tedy odkrývání pestrosti, nejen ve zvukovém umění, ale také kritické myšlení o tom, jak hudbu posloucháme, a jak je propojená s důležitými společenskými tématy,“ říká k dramaturgii kurátorka doprovodného hudebního programu Mary C.


HUDEBNÍ PROGRAM NULTÝ BOD 2019 

PÁTEK / FRIDAY 

19. 7. 2019 | KAMPUS Hybernská

___ KONCERTY / CONCERTS

20:00 INTERFERENCE COLLECTIVE: https://www.interferencecollective.com

21:00  POLINA KHATSENKA (live kvadrofonní): https://soundcloud.com/mudaki

22:00  BARBARA ELLISON (live kvadrofonní): https://barbaraellison.com

SOBOTA / SATURDAY

20. 7. 2019 | KAMPUS Hybernská

___ WORKSHOP / WORKSHOP

16:00 - 19:00  Ableton Live intro nejen pro hudebníky/ice w/ DONNA MAYA 

___ KONCERTY / CONCERTS

21:00  MIMICOF (live): midorihirano.com/works

22:00 IDA ELASTIK (dj set): https://soundcloud.com/idaelastic

19.06.19

Do Prahy přijede držitelka Stříbrného lva z benátského Biennale i dvorní dramaturg Piny Bausch.

Nultý bod (15. – 20. 7. 2019)

11. ročník Mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod proběhne od 15. do 20. července 2019 v prostorách Divadla v Celetné, Kampusu Hybernská a Divadla X10 (DUP39). Festival do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, loutkové a vizuální divadlo. 

Letošním zahraničním hostům dominuje kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel, která Nultý bod 2019 odstartuje v pondělí 15. července ve 20 hodin v Divadle v Celetné. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale odmítá kompromisy a nebojí se vytvářet vlastní pohybový jazyk. V představení CUTLASS SPRING nabídne nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Druhým výrazným jménem je Raimund Hoghe - bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény. 

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji GoOut.

Festival letošním ročníkem zahajuje svou další dekádu a opět se programově rozšiřuje o více zajímavých hostů a představení, která jsou charakteristická velmi osobním přístupem a pohledem na zpracované téma. A tímto rokem také zahajujeme svou spolupráci s Divadlem X10 a také s prostorem Kampus Hybernská,“ poznamenává ředitelka festivalu Ludmila Vacková.

Festival Nultý bod 2019 zahájí vystoupení CUTLASS SPRING kanadské tanečnice Dany Michel. Katalánský performer Xavier Bobés uvede své představení pro pět diváků nazvané Things Easily Forgotten, ve kterém ukáže svůj pohled na španělskou historií druhé poloviny 20. století. Jeden z nejvýraznějších německých choreografů Raimund Hoghe přiveze do Prahy taneční performance Songs for Takashi. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem. Tereza Bartůňkova a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení Tamura. Agata Siniarská se prostřednictvím své performance Second Nature postaví klimatické krizi. Nebude chybět představení členů, kteří zazářili v produkcích Spitfire Company, konkrétně se v programu objeví Cecilé Da Costa ve své nové performance Roselyne. Soubor Tantehorse připravil divadelní experiment na hranici performance, instalace a únikové hry pro jednoho diváka nazvaný Osudety: In the Middle of Nowhere. Proběhnou také performance washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová media. Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program No One Future přípraví ve spolupráci s Palácem Akropolis opět Marie Čtveráčková aka Mary C.

Druhé desetiletí startujeme s neuvěřitelným programem. Raimund Hoghe i Dana Michel patří mezi absolutní špičku světové taneční scény. Je až neuvěřitelné, že jsme je dostali do Prahy. To svědčí o vzrůstající prestiži Nultého bodu.”, dodává dramaturg Petr Boháč.

21.05.19

Performing Arts for the Future - výzva k přihlášení

Vyhlašujeme možnost přihlašování na letošní workshopy v rámci porgramu Performing Arts for the Future. 

Workshop s Takashim Uenem se uskuteční 18. července a workshop s Xavierem Bobésem 19. až 20. července. 

Více infomrací v programu workshopů a možnost registrace na emailu nultybod@gmail.com. 


15.05.18

Nultý bod 2018

Během červencového týdne 16.7 - 21.7 se znovu potkáme v Divadle v Celetné, Divadle Kampa, ve Werichově vile, v zahradě Werichovy vily a v prostoru Veletržního paláce Národní galerie. 

V programu vystoupí kanadská tanečnice Daina Ashbee s představením Pour, v němž s neuvěřitelnou upřímností konfrontuje sebe i diváka s touhou po osvobození, vystavení se bolesti i dosažení katarze. Německý oborový časopis TANZ ji v roce 2018 zařadil mezi 25 jmen taneční světové scény, které je nutné sledovat. 

Další zahraniční akvizicí bude italsko-anglická dvojice vystupující pod jménem Igor and Moreno, kteří zazářili v roce na festivalu Aerowaves 2015, jenž měl za následek zařazení do prestižních programů tanečních festivalů čítající tři kontinenty. Bude to nejen taneční, ale i hudební zážitek, neboť v představení Idiot Syncracy hraje nezastupitelnou roli zpěv. 

Oproti tomu projekt Soni Ferienčíkové, Márii Júdové a Alexandra Timpau upřednostňuje propojení video konceptu, hudby a tanečního minimalismu. Doslova diváky roztočí v opakujících se rotacích příběhu, v němž se generační určení osudově prolínají. 

Dalším účastníkem je španělský loutkář a performer David Espinosa, který byl hvězdou v programu slavného festivalu London Mime a který minimalistickým představením Mi Gran Obra /My Great Work očaroval nejednoho staršího i mladšího diváka. Jeho představení s mikro hračkami nám připomíná, že osudové, velké události a příběhy se dají vyprávět s minimálními prostředky, aniž by vyprávěný příběh ztratil napětí a magičnost. 

Program doplňuje práce Miřenky Čechové, která se osobně představí v rapovém muzikálu Miss AmeriKa, osobní zpovědi jejiho alter ega McKenzie Tomski. Dalším jejím počinem bude performativně-hudební instalace Wood-Wonder-Wave skupiny Tantehorse, která proběhne v rámci výstavy Kathariny Grosse Zázračný obraz pořádanou Národní galerií. 

Program festivalu, jenž se line v duchu tématu intimity, dokreslí představení Spitfire Company Constellations II., v němž zazní nepostihnutelné tóny podvědomí formující touhu po sblížení a doteku. Novinkou v programu bude dvoudenní hudební line-up složený Djkou, aktivistkou a rozhlasovou reportérkou Mary C. 

Nultý bod nabídne i letos edukativní workshopový týden Performing Arts for the Future, který je otevřen profesionálům i studentům. 

16.06.17

Program festivalu 2017

I letošní program festivalu Nultý bod je nabitý tím nejzajímavějším ze současného experimentálního divadla. Představení z celé Evropy tentokrát opět překračují žánry – těšit se můžete na současný tanec, storytelling nebo dokumentární divadlo. Podívejte se na fotky a vyberte si své favority! Těšíme se na vás od 17. do 23. července v Divadle v Celetné a na dalších místech v Praze. 

"Pokus se zastavit čas a zjistíš, že je křehký." Petr Boháč, dramaturg festivalu. 

16.06.17

Masterclass workshop s Euripidem Laskaridisem

Zbývá několik posledních míst na naše workshopy v rámci Festival Nultý bod / Zero Point Festival 2017! Zažijte tvůrčí dialog s těmi nejlepšími performery a režiséry současného performativního umění. Na Master Class pod vedením řeckého choreografa Euripida Laskaridise se můžete přihlásit zde na emailové adrese nultybod@gmail.com.

19.05.17

Program Mezinárodní festival Nultý bod 2017

V sekci program nově naleznete informace o letošním programu na Mezinárodní festival Nultý bod 2017. Od začátku června budou na jednotlivé akce vstupenky v prodeji. 

19.05.17

Výzva k přihlašování na workshopy Performing Arts for the Future

Zahájili sme přihlašování na workshopy, které běží v rámci festivalu. Neváhejte a v případě zájmu o rezervaci piště na emailovou adresu nultybod@gmail.com. Více informací k workshopům naleznete zde.

19.05.17

Výzva k přihlašování na workshopy Performing Arts for the Future

Zahájili sme přihlašování na workshopy, které běží v rámci festivalu. Neváhejte a v případě zájmu o rezervaci piště na emailovou adresu nultybod@gmail.com

05.12.16

Pogram na rok 2017

V termínech 17.-22. července 2017 se uskuteční další ročník festivalu Nultý bod, který pro vás v současné chvíli připravujeme. Vybíráme zajímavé projekty, které budou současní programu příštího ročníku festivalu. 

01.08.16

Festivalové ohlasy

Osmý ročník festivalu Nultý bod je za námi! Podívejte se s nami na mediální ohlasy uplynulého ročníku: 

http://www.divadelni-noviny.cz/nulty-bod-nezna-hranice-no-1

http://www.divadelni-noviny.cz/nulty-bod-nezna-hranice-no-2

http://www.divadelni-noviny.cz/nulty-bod-nezna-hranice-no-3

http://operaplus.cz/festival-nulty-bod-2016-setkani-prvni/

http://tanecnizona.cz/index.php/recenze/item/635-co-je-bez-chveni-neni-pevne

01.08.16

Galerie z letošního ročníku

Fotografie od Michala Hančovského z letošního Nultého bodu naleznete zde

12.07.16

Začínáme od 18.7. v Celetné!

Festival Nultý bod 2016 startuje už příští týden 18.7. v divadle v Celetné představením vynikající dánské performerky Kitt Johnson! Nenechte si ujít skvělá představení, které jsme pro vás v rámci programu Nultého bodu připravili!

12.05.16

Předprodej vstupenek zahájen!

Zahájili jsme předprodej vstupenek na aktuální ročník festivalu Nultý bod. Vstupenky si můžete zakoupit online v síti www.goout.cz  a na pokladně v Divadle v Celetné. Neváhejte a nakupujte!

04.05.16

Hledáme PR manažera/manažerku pro festival Nultý bod 2016

Na Mezinárodní festival Nultý bod hledáme šikovného člověka na PR a propagaci, který by byl v průběhu měsíců května až července 2016 součástí festivalového týmu a pomáhal s propagací festivalu a mediální kampaní.  
Hledáme člověka kreativního a se zkušenostmi z kulturní oblasti, který nám pomůže dostat festival do širšího povědomí veřejnosti a bude schopen koordinovat mediální kampaň. Nástup ihned.  Odměna: 16 000 Kč. Práce na živnostenský list.

V případě zájmu nám zašlete vaše CV na E nultybod@gmail.com

Více informací naleznete i zde - https://www.facebook.com/nultybod/

29.04.16

Výzva k přihášení na Performing Arts For the Future

Výzva k přihlašování na workshopový týden Performing Arts For the Future je tady! Můžete se přihlašovat na emailové adrese nultybod@gmail.com. První kolo je do 23. května, druhé kolo přihlašování do 27. června!

Více informací naleznete zde http://www.nultybod.cz/cs/workshop.