zpět na program

Xavier Bobés (ES): THINGS EASILY FORGOTTEN

Katalánský umělec, Xavier Bobés, přivezl na festival historii Španělska druhé poloviny 20. století v kostce, a to celé pro pouhých pět diváků! 

Sezení u kulatého stolu, intimní salónní prostředí, rychlý sled detailních smyslových zážitků vyvolá vzpomínky a vytvoří vzpomínky nové. Díky směsici obrazů, zvuků, objektů a fotografií se rozvine úchvatný příběh, který odhalí minulost i totožnost. Xaviér Bobés zachází s historií jako krupiér nebo médium při seanci a vyvolá ji zpět tím, že změní jak minulost tak budoucnost.

Představení mělo premiéru na vyhlášeném Grec festivalu v Barceloně v roce 2015 a prvně bylo k vidění následujícího roku na mezinárodním hudebním festivalu v Liverpoolu (LIMF), tento mimořádný divadelní počin byl pak vychválen po celém světě.  Představení je pro pár diváků - proto nepropásněte svou šanci!

ŽIVOTOPIS

Xavier Bobés (Barcelona, 1977) popisuje sám sebe jako herce samouka, umělce, hybatele věcí a  stvořitele scén. Již více jak desetiletí zkoumá poetiku všedních objektů a symboliku či divadelní obsah věcí zcela běžných.  Ve svých představeních, kde hudba hraje podstatnou roli, pracuje se světlem a audiovizuálními prvky.  Krom toho se zajímá o třídimenzionální umělecký rozměr tvorby, zkoušení a výuky. V roce 2003 založil spolek Playground company.

"Pouze pár umělců má schopnost vykouzlit jakoby z ničeho tak silné představy. Úžasné a geniální představení, které pronikne už hluboko do prapodivného světa vzpomínek, představivosti a dětství." Proscenium and Recomana Magazine