zpět na program

Daina Ashbee (CA): 18.-20.červenec 2018

"Třídenní choreografický workshop s Dainou Ashbee"         

 http://dainaashbee.wixsite.com/daina-ashbee/biography                         

Workshop je zaměřený na rozvoj uměleckého jazyka, tak, abychom s interpretem mohli popisovat obrazy, energie a pocity. Jak tento jazyk může rozvinout to, co vidíme a co chceme vidět? Jak přijímat, poslouchat a sledovat tělo, se kterým pracujeme a otevřít se obrazům, energiím a pocitům, které vydáváme. Toto cvičení může změnit původní myšlenku nebo to, co jste měli v úmyslu vytvořit. Je zaměřeno na rozvoj repertoáru nápadů vytvářením variací gest a obrazů, které vzniknou.                                         

Začnete vidět mnoho směrů, kterými můžete Vaši práci posunout. Při práci s interpretem je budete zaznamenávat tak, aby bylo možné vždy vrátit se zpět a prozkoumat směr jiný a následně zkusit vystoupit z tématu a podívat se na celkovou vytvářenou kompozici. Každý má jiný způsob, jak to provede, takže vyzkoušíme různé nástroje a každý si bude rozvíjet vlastní techniku, jak vystoupit z díla a dělat si poznámky, neboli si dokumentovat práci sám pro sebe.                                                                                       

Daina Ashbee je umělkyně, performerka a choreografka působící v Montrealu, je známá díky svým radikálním dílům na rozhraní tance a performance, která inteligentně přistupují k tak komplexním tématům a tabu jako jsou ženská sexualita, identita Métisů a změna klimatu. Tvořit je pro tuto choreografku instinktivním a kvazi-spirituálním cílem, který obsahuje vztah s jejími předky, světem i celým vesmírem. Již ve věku 26 let vyhrála 2 ceny za své choreografie. Stala se dvojitou vítězkou na Prix de la danse de Montréal, kde získala jak Prix du CALQ for Best Choreography of 2015-2016 za svou choreografickou instalaci When the Ice Melts, Will We Drink the Water?, tak Prix Découverte de la danse, prezentovanou Agora de la danse and Tangente za Unrelated. Daina byla také uvedena prestižním německým časopisem TANZ jako jedna z 30 uměleckých nadějí pro rok 2017 a jednou z 25 doporučených umělců v Americké publikaci Dance v roce 2018. Jelikož je uznávána jako jedna z nejslibnějších choreografů příští generace, jsou její díla pravidelně prezentována na nejprestižnějších festivalech (The Venice Biennale, Oktoberdans, Les Rencontre Chorégraphiques de Seine Saint Denis a Munich Dance Biennale) a světových jevištích (Kanada, Francie, Španělsko, Belgie, Norsko Finsko, Grónsko, Německo, Itálie, Švýcarsko a Mexiko).